Oricât de înzestrată aş fi cu o adiere de sinceritate, înlăcrimez până şi cele mai neveşnice iluzii.

sâmbătă, 6 februarie 2016

Marea mea, Divina!



marea
nisipul şi-l duce departe
unde valurile sărută
buzele norilor cu-o şoaptă
furtună
i-e dorul de-amantă de-o noapte
într-o îmbrăţişare se pierde învălurată

mareea
se-ntoarnă
unduind în versuri îndrăgostite
până unde se sfârşeşte dorul şi încep eu
veşnic respirând iubirea mării
până unde ţărmul desfată intens amor

ce caut eu,
când căutarea vine
în zâmbetul tău clipocit în obraji?
e-atâta viaţă cu tine, Divino,
şi umezi genunchii târâţi în aval!


marți, 12 ianuarie 2016

Din prea mult suflet



Ai venit?
fă-te comod în suflet
va fi o iarnă grea
se vor înzăpezi iubirile
viscolite de lacrimi
de fericire
vor înflori până sus
ferestrele cu fiori de gheaţă
focul va pâlpâi liniştit
în lumina zâmbetului meu.


Anotimpule, nu mă împarţi cu nimeni, am sufletul atât de plin de tine!




marți, 24 noiembrie 2015

Tic-tac în noapte

a ticăi în părul tău nopţi cu secunde-stele
e ca şi când orele le-am trăit cândva
prea lungi prea ascultări fine în ureche


a ticăi în joc de cuvinte secunde-stele
e ca şi când trăirea am veşnicit-o cândva
prea eterna prea luciferica – ceasului neîntors


a ticăi minutarele pe cadranul morţii
e ca şi când întunericul lipseşte de la mâna dreaptă
prea stângace prea paradisiacă expresionist veşnicită


a ticăi în spaţiul trupului tău
e ca şi când veşnicia e infirmă fără tine
prea minut prea secundă de atemporalitate



duminică, 22 noiembrie 2015

păreri şi adoraţie





părerea mea
tot ninge, şi nu demult,
şi nu oricum, şi mă deprimă
nu-mi place, cum virgule aştern pe hârtie
şi tot ninge cu ele
până mă ia ameţeala
virgulă acum, virgulă după, iaca virgulă acum,
că pot,că vreau, că mă deprimă
şi tot ce enervează eu ador.
părerea mea?
şi nu demult o am
şi nu oricum şi nu deprimă
că virgula lipseşte avangardismul aştern pe hârtie
şi –o mototolesc în versuri noi
de - adâncă meditaţie
mă recunoaşte intuiţia minţii mele
când pot, când vreau şi mă dispune
că tot ce m-ameţeşte eu ador.




vineri, 21 august 2015

Printre astre...in memoriam




m-am căutat în noaptea oarbă
când nu m-am regăsit destin în stele
păşeam bâjbâind într-o viaţă moartă
şi nu-ncăpeam de grele mângâieri serene


m-am resemnat cu - orbirea sacră
am atins aripile îngerilor din senin
 uşor m-am înălţat până ce-naltul
l-am învăţat, în timp, să-ngroape



îmi luminează ochii de iubirea
stelei ce-a murit demult în noi
şi nu ştiu, soarele mi-arată norul
pe care-adorm când rănile nu dor



Unde eşti zâmbet, de ce nu-mi eşti pe obraz?




duminică, 18 ianuarie 2015

Ne(noroc)



De nenoroc ţi- atârnă sufletul ca de viaţă,
Ţii în palme pământul, luna, soarele şi norii,
Tresari din tot auzul când l-au atins condorii,
Şi stelele din spice dansează ca – ntr - o horă.

Ţi-e nenoroc privirea, în crunta ei putere,
În  zbatere furtună si moarte necrăiască,
În miturile legii dorm doruri şi mistere,
Ca-n golurile lumii intens de nefirească.

Ţi-e nenorocul ca floarea unghiei sonore,
Mireasma de lumină şi leacul nimicnicit.
Închinăciunile - ascund în ierburi încrucind.

Dar nenoroc ţi-e încă şi mai presus de toate,
Câte n-ajunge gândul şi cerul nu le ştie.
Şi aşteptarea boleşte-n tristeţea care nu învie:

Ce nu să fie poate şi nu va putea să fie?...



miercuri, 5 noiembrie 2014

absenţă









Marele absent...
între rămânere şi plecare
foarte aproape de continuitate
foarte aici de acolo.
Rămâi absent ...
Eu....aici...
Tu....acolo...
Oriunde   aici   şi    acolo
Oricum absenţi
şi
NOAPTE.

duminică, 26 octombrie 2014

Vremea dovlecilor



         Zăpadă şi 7,30. Dimineaţă monotonă şi friguroasă, fragment de cotidian sublim,de altfel, în care doar cafeaua aburindă mai dispune plăcerea că e duminică. Geamul tremură prin geana tristă că e frig, dar şi că mă vede nedumerită şi zâmbitoare. Zâmbesc şi că e monoton, şi că e sublim, şi că vorbesc cu măşti, dar şi cu „ceva” oameni, şi că e soare, şi că e nor, şi că e orice. Doar ceva în mine spune că nu e bine nimic, că ceva nu funcţionează cu căldură şi de aceea azi e frig.
        Iau un algocalmin, dantura nu mă lasă, că ceva nu merge bine, primesc un telefon…o mămică, o ştiu om şi mi-e dragă, o simt soră şi prietenă, dar nu i-am zis…Ascult, vorbesc, parcă asta mi se întâmplă a doua oară, sau nu ştiu, dar sigur cuvintele acestea le-am repetat în timp, poate altei mămici, deci istoria se repetă şi oamenii sunt aceeaşi, sunt determinaţi de … avataruri.
      O îmbrăţişez cu încurajări şi clar vreau s-o şi revăd, şi închid.
       Din nou eu, cu mine şi neînţeles.
       Ies. Afară deloc plăcut, umezeală ce pătrunde-n oase, şi-mi curăţ tacticos maşina de zăpadă.
       Nu a venit iarna, e doar o părere scuturată din cer, şi el ştie asta, mi-a făcut cu ochiul. Nu sunt pregătită să frec mâinile şi să le încălzesc între mâinile făcute căuş, şi nici să stau la gura sobei, mai vreau să statornicesc printre oameni, tomnatici, ce se ascund după măşti. Daca-i prinde frigul cu ele, riscă să fie cei mai „agreabili” chiar şi de Halloween, şi cine le mai dă premiul dovleacul de aur?
     Şi-aşa mă întorc de unde am plecat: zi monotonă, fragment de cotidian, şi eu cu ei, ei cu mine,vremea cu noi, şi încă toamnă, zic eu, când vreau să fac plăcinta din dovleacul de aur.
    Cine mi-l dă?


vineri, 5 septembrie 2014

Tremur de lacrimi....azi.



Tremuram in ceata monocroma care-mi estompeaza claritatea privilor…spre nicaieri… Tremura impreuna cu mine. Nefiresc pentru glacialitatea caldurii cu care ma-nvaluie. O intreb despre asta si ma lamureste. Mi-a adus in dar…tremurul tau… Imi sopteste ca esti „mai calda decat gustul sarutului lui Apollo cu corola inspumat de galbena a florii-soarelui.” Ii raspund ca stiu asta si-ti trimit sarutari mai gustoase. Mi-a promis ca-ti face halamida din sarutarile mele dar ca nu e de-ajuns. Stiu asta. N-a vrut sa ma lamureasca daca gestul delicat cu care tii intre degetul mare si aratator, o suvita rebela ca si visele-ti, pe care o aduci suav catre coltul gurii, in stanga, sa-ti viziteze buza de jos proaspat muscata, este al tau. Luna imi recita din lumina-i. Am intrerupt-o si am intrebat-o de tine. S-a suparat pentru intrerupere si mi-a soptit ca esti mai suava ca parfumul stropilor de roua care saruta petalele vantului. Stiam asta si i-am marturisit ca-mi pare rau ca nu pot sa te alint la fel de gingas. Mi-a promis ca-mi culege toate alinturile, si cu ele iti va colora cararile catre dimineata cu albastru turcoaz. N-a vrut sa-mi spuna daca iti intinzi usor cu aratatorul o suvita delicata ca sufletu-ti peste fruntea-ti ingindurata si peste nasuc ca sa-ti imparti chipul in doua. De asta meriti sa fii imbratisata….mult!...
Priveam cum ploaia se cearta cu caldaramul. Am vrut sa intervin dar m-a repezit. Nu mi-a pasat de lichiditatea irascibilitatii ei. Asa ca mi-a soptit ca-ti va anina in pletele-ti asteptande, toate perlele ei, ca sa fii mai frumoasa ca stralucirea sidefului sarutat de zbaterile aripilor pescarusilor. Mi-a mai marturisit ca, uneori…esti mai furtunoasa decat galopul stropilor ei peste caldaram. Stiam asta. Mi-a promis ca te va pieptana cu toate sarutarile mele pana ce gandurile-ti vor deveni pufos de albe ca…vata de zahar. Nu a pomenit nimic despre suvita rebela ca si fiinta-ti, pe care o intinzi usor cu varful degetelor mainii drepte, spre decolteu-ti in care se simt, in stanga-ti,…tresaririle de asteptare a…imbratisarilor